Mihalıççık Belediyesi
 
    Videolar  
    Mihalıççık Canlı  
    360 Derece Sanal Tur  
    Foto Galeri
  Anasayfa   Haberler   Bizim Masa   Sizden Gelenler   Basın'da   İletişim    
Mihalıççık Belediye Başkanı
Ümit GÜVEN
    Özgeçmişi  
    Mesajı  
    Çalışmaları  
    Basın Bülteni  
    İletişim  
  Belediyemiz
 • Belediye Yönetimi
 • Eski Belediye Başkanları
 • Belediye Meclis Üyelerimiz
 • Telefonlar

 •   Hizmet Rehberi
 • Evlenme İşlemleri
 • İşyeri Açma İşlemleri
 • İnşaat İşlemleri
 • Emlak Vergisi
 • Çevre Temizlik Vergisi
 • Cenaze ve Defin İşlemleri

 •   Mihalıççık
 • İlçemiz
 • Mihalıççık Kaymakamlığı
 • Medrese Mahallesi
 • Camikebir Mahallesi
 • Dinek Beldesi

 •   Genel
 • Köylerimiz
 • Mihalıççık Tarihi
 • Mihalıççık Haritası
 • Yunusemre
 • Yarıkçı Kaplıcası
 • Sorkun Çömlekçiliği
 • Mihalıççık Kili

 •   Duyurular
 • Doğanlar
 • Vefat & Taziye
 • Genel Duyurular
 • Düğünler • Köylerimiz


  KAYI KÖYÜ
   
   
   
  Tarihi

  Yerleşimi çok eskiye bağlı olan köy, adını Kayı Boyu'ndan almıştır.

  Kültür

  Çörek ekmeği, bazlama, kaymak ve undan yapılan; üzerine şeker veya reçel dökülerek servis yapılan höşmellim, höpelek gibi kendine has lezzetlerinin yanında, özellikle koyun ve keçi etinin kendinden kekik kokulu olduğu söylenir. Her yıl ardıçlar denilen yerde kayılılar günü düzenlenir.

  Tabii Zenginlikler

  Ülkemizde, dünya anıt ağaç kapsamına alınan 8 doğal anıt ağaçtan 3 tanesi Kayı Köyü sınırları içerisindedir. Bu ağaçlar Köy girişine 2 km mesafede bulunan Tekke denilen bölgede ve köyün çıkışına 1 km uzaklıktaki bıhlar yöresel adıyla anılan, Dağcı köy yol ayrımına yakın bölgede bulunmaktadır. Yaşları hakkında kesin bir bilgi bulunmamakla beraber 650-800 senelik oldukları tahmin edilmektedir.
  Tekke yöresindeki mezarlık bölge Anadolu'nun en eski mezarlıklarından biridir. Bu mezar taşları üzerindeki yazılar ya silinmiştir, ya da yazısız döneme aittir. Burada bulunan birçok mezar talan edilmiştir.

  Yeraltı Zenginlikleri

  Ülkemizde Toryum madeni sadece Mihalıççık sınırları içinde çıkarılmaktadır. Bunun yanında yalıtım ve yanmayan elbise imalatında kullanılan Amyant,Linyit,Boraks bulunan ve çıkarılan madenlerdendir.

  Coğrafya

  Eskişehir iline 83 km, Mihalıçcık ilçesine 7 km uzaklıktadır. Tatarcık ve Aydınlar köyüne Kayı Köyü üzerinden giden ve 2007 yılında yenilenen yoldan ulaşılır.

  İklim

  Tipik karasal iklim vardır. Kışları soğuk ve kar yağışlı yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1652
  1997 2652

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  ((2009)) - Cemal KAYA
  2004 - Yusuf DUMAN
  1999 - Hüseyin GEREN
  1994 - Hüseyin GEREN
  1989 - Mehmet ÖZBEK
  1984 - Mehmet ÖZBEK
  ((1980)) - Mehmet Salih KAYA
  ((1976)) -Mehmet Nuri ÖZÇAKIR
  ((1972)) -Mehmet AYMAN
  ((1968)) -Süleyman ERGÜN
       -Hasan USLU
       -Mustafa KILIÇARSLAN
  

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

   
   
  KARAGEYİKLİ KÖYÜ
   
  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Ancak bir rivayet e göre zamanın birin de tekkeşin Ali eline de balta ve bir tek öküzü ile köyün arkasın daki sündiken dağlarına odun kesip getirmeye gider.Ali zaman zaman dağdan odun getirirken yine bir gün köye misafir olarak gelen oruç dede ismin de ki bir zaat la arkadaşı na köylüler bak yine dağdan odun getirdiğini söyleyince bu misafirler bakarlar. Bir de ne görsünler: öküz ün yanına bir geyik koşulu olarak köye odun getiriyor. Geyik görüldüğünü hissettiğin de korkarak dağa geri kaçar ve Tekkeşin Ali bu misafirlere beddua eder ve bu misafirler o anda ölürler bunların mezarları ölümlerinin gerçekleştiği yerde köyün dağı gören üst kısmın da halen mevcuttur.Dağa geri giden bu geyik in rengi siyah olduğu için köyün adına KARAGEYİKLİ ismi verilmiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. köyümüzün hiçbir köyde yörede görmediğim değişik geleneği kurban bayramında erkek çoçukların kurban kesildikten sonra evlere tek tek gezip sivri değneklerle et toplarlar.

  Coğrafya

  Eskişehir iline 70 km, Mihalıçcık ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 206
  1997 209

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

   2009  - Karaçavuş
   2004 - Türarslan ASLAN
  
  [[1999 - Süleyman ÇELİK
  1994 - Süleyman ÇELİK
  1989 - Mustafa YILMAZ
  1984 - Ali İhsan ŞEN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  KORUCU KÖYÜ
   
  Tarihi

  Sündiken ormanlarını korudukları için verilmiş bir addır. Kuruluşu Köyün eski muhtarlarından Ahmet ÇELİK ten öğrediğim.1962

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur. Köyün meşhur yemekleri arasında tarhana çorbası, fırında kaburga, güveç, bazlama ve gözleme yer almaktadır.Eskiden kalma tarihi taştan bir kale vardır.karşısındada vakıf tekkesi denilen bir tekke vardır.alt kısmında ceylan pınarı vardır.köyümüzün doğu tarafında dede ardıçları denilen toplu bir ardıç kümesi vardır.ardıçların yaşı ve tarihi bilinmemektedir. kayı yolu üzerinde söbe taş mevkiide daha yaşlı ardıç ağaçları bulunmakta idi fakat buralar kirazlık yapılmak için tarihi bilinmeyen asırlık ardıçlar hunharca söküldü orman müdürlüğüde bu yanlşa göz yumdu. birde beklemede insan ve hayvanlar için yaptırılan çeşme olluğu kırıldı sebahattin orhan hayvanların su içmesini engellemek için olluğu üstün başarı ile kırdı. aslında üstün basarı madalyası takılabilir.haaa sahi ramazan şirvan öldükten sonrada su kullanmaya devam etti ömrü boyunca kullandığı suya borcu yoktu ama ölünce koyun tamamının kullanacağı su nasıl olduysa kullandırıldı.

  Coğrafya

  Eskişehir iline 82 km, Mihalıçcık ilçesine 15 km uzaklıktadır.Kızılbörüklü ve tatarcıka bağlantı yolu vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 160
  1997 155

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  ahmet çelik ,kamil karadeniz .ahmet gökmen. ramazan şirvan.ismail gözet.kemal koçak .refik gündoğmuş. yüksel çakır.süreyya atalay.eski muhtarlar olup yeni muhtar (2009) hüsamettin tuna dır. elma deposu .okul. lojman.konserve binası. kahve gibi hizmetler ramazan şirvan muhtarlığında yapılmıştır.

  Azalar (2009) :hasan gül,ahmet özyurt,sebahattin orhan,muammer şan.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ulaşım yolu gayet güzeldir we köy alt yapısınıda geliştirmektedir

  Diğer

  Görev yapmış ve emeği geçen bekçiler: -hüseyin deligöz -mustafa dayı -hüseyin doğan -ali ihsan yalçın (koyumuzde uzun sure bekçilik yapıp koy yararına katkısı çok olmuştur.Hizmetleri tartışılmazdır.rahmetle yad ederiz.) -ali karadeniz -ramazan orhan -sebahattin orhan -ahmet karabıyık -ali gözet (2009) Muhtarın degismesiyle yeni göreve baslamıstır.görevinde başarılar dileriz.

  Köyün gençleri: Mustafa, Kamil, Salih, Kürşat, Coşkun, Ali Osman, Çağlar,Yaşar, Atakan, Mehmet, Ömer, Görkem. bu gençler höst adlı dizide basrol oynadılar kimi ana oldu kimisi kızı oldu hic yokluk çekmediler gencler bide korkmasalar daha ıyı olacak basarılar dileriz


   

  KIZILBÖRÜKLÜ


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. fakat çok eski yerleşim alanları olup anadoluya türkler gelmeden önce büyük yereşim sahası olduğu eski bağlardan ve yeraldındaki işlenmiş mermerlerden ve kanalızasyonlardan eski ve büyük yerleşim alanı olmuşdur köy halkı atalarının horasandan gelen karakeçillerden olduğunu bilir ve köyde gençlik az kalmışdır

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyun gelenekleri düğ ünlerde kendilerine has oyunlar kıyafetler yardımlaşmalar ve köye özel çeşitli adetleri vardır çömlekde yapılan çok çeşitli yemekleri ve et külleme kordakozleme fırın saçda küllemsi küveçde kaymaği meşhurdur

  Coğrafya

  Eskişehir iline 80 km, Mihalıçcık ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri169
  2007 169]]
  2000 174
  1997 168

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köyde keçiçilık en ön noktadır avcılık köylülerin hobısi olmuşdur domuz çokdur köy ormaniçi olduğundaununn köyun tarımına domuzlar vegeyikler zararveriyor tahıl ve hububat ekeilir karaiklim geçerlidir ormanı çokdur sundikenin en yüksektepesine sahıpdır köyun çokgüzel piknikalanları ve azda olsada çoksoğuksuları vardır yörenin en iyi en lezzetli keçi eti ve köye has kordaközleme vekeçiyoğurtu meşhurdur maden ocakları kapatılmışdır günümüzde sığır besiçiliği ve koyunçulukda vardır Erkeç veoğlak yetişdirıçiliği ön planda olup köy haının geçimkaynaği olarak keçisı meşhur olup köyu tüm türkiyede keçieti ile tanıtmişdır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - YÜKSEL TARHAN
  1999 - YÜKSEL TARHAN
  1994 - fevzi yüksel
  1989 - fevzi yüksel
  1984 - yaşar yurt

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köylerimiz     
  Gelecek Etkinlikler
  35. MİHALIÇÇIKLILAR GÜNÜ, KİRAZ FESTİVALİ VE SORKUN ÇÖMLEKÇİLİĞİ PROGRAMI AÇIKLANDI. 7.7.2013
  FESTİVAL BASIN AÇIKLAMASI, KİRAZ DAĞITIMI/AÇIK DAVET/ 3.7.2013


  Etkinlik Takvimi  bahri bilgen

  balkan pastanesi

  barış market

  demirci numan

  Eski malıçlılar; (50'li yıllar)

  hüseyin-Ali taş

  lütfi usta...

  selçuk akkaya

  Sene : 1975<br>Mehmet Zeybek, Gürcan Özcan, Gürol, Hasan

  yalçınticaret

   
  eskişehir
  online ziyaretçi: 4
  Toplam: 404.895
  tasarım ve programlama eskişehir reklam